My Summer of Love (Moje léto lásky)

2. listopadu 2007 v 17:25 |  Filmy
Začíná léto, samotářská a trochu naivní Mona(Nathalie Press) se toulá po okolí a moc neví, co si počít se životem. Žije v hospodě sama jen s bráchou (Paddy Considine), který se po návratu z vězení se vrhl na pokání, naprosto propadl Bohu a snaží se celou vesnici vrátit "na správnou cestu". O to víc se ale vzdaluje Moně, která mu nerozumí a má ho za pokrytce.
Život Mony se zkomplikuje a vyřeší zároveň, když potká tajuplnou Tamsin (Emily Blunt). Podivínskou bohémskou holku "na úrovni", která je jinak během roku na internátě. Mona toužící po spřízněné duši ji zcela podlehne. To, co na začátku vypadá jako holčičí přátelství se postupně mění v lesbickou lásku až nakonec končí jako čistá manipulace a hraní si s cizími city. Do toho se navíc ještě míchá Monin brácha, jehož víra v Boha taky nebude až tak opravdová a který vztahu Mony a Tamsin rozhodně nepřeje.
Každá z hlavních postav filmu je určitým způsobem nenormální, a proto jsou i výsledné vztahy ústřední trojice poněkud pošramocené. Tamsin si s Monou i s Philem hraje jako kočka s myší a oba pořádně "zblbne". Osobně si vůbec nemyslím, že by šlo o film o lesbické lásce. To, že se potkali ona a ona, je víceméně náhoda. Daleko nosnější mi připadá myšlenka toho, jak jeden člověk dokáže ovládnout toho druhého, jak někdo dokáže být na jiném závislý. A co to pro něj pak znamená, pokud jej ten druhý zklame.
Z filmu i přesto sálá bezstarostná barevná letní nálada a la road movie natočená rozklepanou dokumentární kamerou. Kdesi jsem četla, že jde o komediální drama. Osobně mě teda film příliš vtipný nepřipadal. Spíš bych řekla psychologické drama. Pravda, některé pasáže úsměv na tváři vyvolají (např. fanatické stavění kříže na kopci nebo Tamsinino svádění Phila), ale jinak jde o vážnou věc. Řada lidí o filmu uvažuje jako o příběhu lásky a přátelství a i název tomu odpovídá. Podle mě však mezi dívkami pravé přátelství nefungovalo. Osobně mi byla Tamsin od začátku "podezřelá" a cítila jsem, že Monu jen, možná ne úplně vědomě, využívá.
Citlivý a působivý film….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama