Leden 2008

Natálie Kocábová: Monarcha Absint

10. ledna 2008 v 5:49 | Jehanne |  Knihy
Monarcha Absint různorodým způsobem propojuje, váže a převrací jistý základní termíny, kolem nichž se točí život, zjednodušeně je lze vymezit napětím mezi dny jak jdou za sebou na jedný straně a transcendencí na druhý, životem a smrtí, člověkem a bohem, krásou a hnusem…
Slovo "absint" je velmi výstižný pro romány Natálie Kocábové, a to ve dvojím smyslu: tematicky její romány čerpají z okruhu denotací absintu jako jsou smrt, láska, sex, drogy, sebevraždy, rouhání i urážky boha. Co se metody týče, tu by bylo lze vystihnout slovem "absint" právě v jeho zatíženosti, v tom, že leží na jakýsi pomyslný křižovatce množství denotací - od dekadentů předminulýho století až k současným pražským obchodům pro turisty - z níž se lze vydat protichůdnými směry: stejně tak i její próza spojuje neuvěřitelně nenásilným způsobem množství velmi odlišných konceptů.
Touha nějak se přiblížit k něčemu, co je ničím a vším zároveň, k Bohu či jinému absolutnu, leží v základě románu. Způsob, jímž takového setkání dosáhnout není nijak neznámý: v knize Monarcha Absint je to spojení nespoutaného sexu a drog v rámci jasně ohraničené komunity zatracenců. Znovu prožíváme představu, že nejvíce se lze k Bohu přiblížit porušením jeho pravidel a snahou obrátit se k němu zády: plít Bohu do tváře znamená stát mu tváří v tvář. Tato představa již tradičně generuje množství přidružených možností rozvíjení dějové či poetické linie: je-li Bůh řád, pak je třeba obrátit se proti řádu, což obvykle znamená proti spořádaným občanům. První možností je tedy jakási společenská kritika maloměšťáků. Další možností je revolta či revoluce. S řádem bývá odmítnuta i rodina, jíž nahrazuje určité společenství, obvykle spojené zločinem spíš než pořádkem rodinného krbu. Je-li odmítnutým řádem rodina, pak se nabízí množství alternativních uspořádání mezilidských vztahů: sex není třeba omezovat na dlouhodobý vztah muže a ženy, který se odehrává prostřednictvím jednoho povoleného otvoru; ani rodit nemusí jen ženy. Obecně otevírá odmítnutí řádu cestu ke všemu zakázanému: incest jako základní zákaz společnosti nebude dodržen (Absint souložící se svým synem), podstatnou roli dostane sebevražda, kanibalismus, masturbace, množství rituálů apod. To vše, včetně nespisovného a vulgárního jazyka, nalezneme v týhle knize.

Čundrácká - L!VE záznam

6. ledna 2008 v 21:01 | Jehanne |  ČokoVoko
ČokoVoko video, který jsem natočila na festu Beseda u Bigbítu v Tasově :) Tak čeko-čokujte!

ČokoVoko eMPétrojky

6. ledna 2008 v 0:28 | Jehanne |  ČokoVoko
Čeka-čokovali ste, až si budete moci poslechnout songy nejdrsnějšího raperskýho dua z Brna?
Ano, ano, ano. Je to tu. Cédéčko Best of ČokoVoko Pičo!, o kterým jsem se zmiňovala níže, si nyní můžete stáhnout. Odkaz na ty nejvostřejší vály Z.D.E.