Ženy v umění

Signe Toly Anderson

11. prosince 2007 v 6:08 | Jehanne
Pocta skvělé zpěvačce z kapely Jefferson Airplane
video z The Rock Scene, 14.září 1967
moje velmi oblíbená skladba White Rabbit

(video je prvních 8 sekund bez zvuku)

Barbara Kruger

26. října 2007 v 14:00 | Jehanne


"Vytvářet umění znamená objektivizovat svůj vlastní pohled na svět, proměňovat běh okamžiku v něco vizuálního, písemného nebo hudebního. Umění vytvářet komentář."

Tahle paní se narodila v roce 1945 v Newmarku v New Jersey a teď žije a pracuje v New Yorku a Los Angeles /záááávidíííím/ v Kalifornii.
Vytváří textově-obrazový kombinace, ve kterejch zkoumá, jak masmediální obrazy v naší společnosti zviditelňují násilí, moc a sexualitu. Na svědomí má spoustu plakátů, billboardů, nástěnnejch instalací, knih, nákupních tašek a performance, který přejímaj estetický strategie z reklamy. Provokativní slogany s použitým fontem futura bold italic, který je pro její práce jakousi značkou, rozvíjejí její poselství.
Nejlepší je, když promítá na stěny, strop i podlahu velkoformátový obrazy a texty, takže pokrývaj celou místnost a opravdu není možný "dívat se jinam". :) Je chytrá, to se musí nechat.

Guerrilla Girls

15. srpna 2007 v 23:27 | Jehanne
Guerrilla Girls, tedy Gerila dívky nebo taky Gorily, jsou nejslavnější feministickou skupinou aktivistek, který velmi radikálně a parodicky vyjadřují svoje názory na umění a společnost.
Hlásej se k tradici riotu, což je rebelantství za pomocí médií a performance. Pro svoji vzpouru používaj hlavně umělecký nápady a zábavný letáky. Mohlo by to vypadat jako pitomost a hraní si, ale fakt je, že marketing je mocnějším prostředkem než terorismus. A navíc, jakákoli agitace dneska zaujme jedině smíchem. Třeba Čtvrtníček a jeho sobí psi :-)
Tahle malá skupina anonymních konceptuálních umělkyň a feministek byla založena v roce 1985 v New Yorku s cílem zviditelnit ženský umělkyně a umělce z různejch minorit.
Pohybují se v gorilích maskách, který nosí na demonstracích a na různejch akcích. Většinou vystupují nečekaně na uměleckejchch událostech /vernisáže nebo udělení cen etc./ a provokují uměleckej establishment svejma sarkastickejma upozorněníma, že na daném místě chybí díla minorit nebo žen :-)
V poslední době jim leží v žaludku hlavně divadla na Broadwaye, který údajně ignorují ženský muzikály a hry a neudělují ženám žádné divadelní ceny. Podobně taky kritizují filmovej průmysl za upřednostňování anorektického ideálu ženy /tahle kampaň se mi dost líbí/, kvůli čemu vytvořily plakát s obrázkem tlustýho Oskara: http://www.guerrillagirls.com/posters/hwdstick.html
Dobrý, ne?

Samotnej název skupiny "Guerilla Girls", podobně jako označení gorilla, jsou svéráznou, agresivní interpretací slova girl (dívka), čímž se snaží ukázat, že se nebojí agresivně projevit svůj názor a že jim je úplně jedno, co si lidi o nich myslí. Jako svůj vzor záměrně zvolily velmi maskulinní a anonymní dobrodějce, jako je Robin Hood nebo Batman, kteří také používají masky.
Za 14 let svojí existence vytvořily více než 70 plakátů, projektů a akcí, na kterých kritizují sexismus a rasismus ve světě umění a obecně.
Ironie, sarkasmus a humor použitej na super místě.
 
 

Reklama